نام بخش :  فیزیوتراپی

رئیس و مسئول فنی بخش  :  دکتر علی اصغر نورسته

جانشین مسئول فنی  :  دکتر سروناز کریمی

 

 

ساعت پذیرش بیماران سرپائی   :  8 - 14

نشانی:  رشت_ بلوار سردار جنگل_ بیمارستان رازی_ساختمان شماره 8

شماره تماس:  

    01333550028

 01333541001-3  ( داخلی 350 )

 

   

عملکرد :

بخش فیزیوتراپی خدمات خود را به بیماران سرپائی و بستری ارائه می کند. هر دو نوع این خدمات با تجویز پزشکان انجام می گردد. همه بیماران بخصوص در مشکلات عضلانی اسکلتی می توانند از خدمات مشاوره ای متخصصین این مرکز نیز بهره مند گردد.بعلاوه پیشگیری ازاین نوع اختلالات از وظایف متخصصین این مرکزمی باشد و همه افراد قبل از بروز هر گونه اختلال  و بیماری عضلانی اسکلتی می توانند اموزش و مشاوره لازم را از این مرکز دریافت نمایند.

 

1-بیماران بستری :برای بیماران بستری هدف اصلی پیشگیری ودرمان محدودیت های مفصلی ،اختلالات تنفسی،اختلالات عضلانی اسکلتی، زخم بستر،ضعف های عضلانی و کاهش توان قلبی تنفسی ناشی از بیماری های مختلف و بستری در بیمارستان می باشد.بعلاوه راه اندازی  و وضعیت دهی صحیح بیماران  و کاهش زمان بستری از خدمات قابل ارائه و ضروری می باشد.

 

2-بیماران سرپائی : خدمات سرپائی به همه بیماران ارتوپدیک،نورولوژیک،روماتولوژیک،اورولوژیک ،عروق ،غدد ، پوست ،دیالیزی ،گوارش می تواند ارائه گردد.

 

3- برای ارائه خدمات فوق این مرکز درفضایی همکف به مساحت 120 متر مربع  و 7 تخت درمانی ؛ دارای تجهیزات مکانوتراپی و الکتروتراپی بروز از جمله لیزر پرتوان و دستگاه تراکشن گردن و کمر می باشد.همچنین در این مرکز اساتید گروه فیزیوتراپی دانشگاه علوم پزشکی گیلان خدماتی مثل درمان های دستی، سوزن خشک و درمان اختلالات کف لگن و کنترل ادرارمدفوع،سردردهای با منشائ گردن،تورم وادم های بعد از جراحی،هموفیلی وعوارض پس از درمان سرطان را انجام می دهند.

 

 

اعضائ هیئت علمی حاضر در این مرکز

1-دکتر علی اصغر نورسته       دکتری تخصصی فیزیوتراپی    استاد گروه فیزوتراپی            سال های 1396تاکنون

2-دکتر سرونازکریمی             دکتری تخصصی فیزیوتراپی     استادیار گروه فیزوتراپی       سال های 1399تاکنون

 

 

فیزیوتراپیست های شاغل در مرکز

فیزیوتراپیست نگین پوررضا                     سال های 1396-1398

فیزیوتراپیست نرگس ایمانی                       سال های 1398-1399

مرحومه فیزیوتراپیست مریم رشیدی نیا         سال های1398-1399

فیزیوتراپیست زهرا شعبانی                      سال های 1399-1400

 

پذیرش بخش فیزوتراپی

 رشید علیجانی                                       سال های1398 تاکنون

 

 

معرفی بخش فیزیوتراپی

  • خدمات فیزیوتراپی در مرکز آموزشی و درمانی رازی تا سال 1398 فقط برای بیماران بستری انجام می گردید. با پذیرش دانشجویان کارشناسی فیزوتراپی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان از سال 1395 و لزوم توسعه بخش های آموزشی فیزیوتراپی و همچنین لزوم وجود این بخش در بیمارستان های عمومی از نظر اعتبار بخشی ؛ با پیگیری های روسای وقت دانشگاه و آقای دکتر عزتی مسئول توانبخشی دانشگاه ؛ مسئولیت راه اندازی این بخش به اقای دکترعلی اصغر نورسته واگذار گردید. آقای دکتر ریماز ، ریاست محترم مرکز اموزشی درمانی رازی بخشی از ساختمان شماره 8 را به این امر اختصاص دادند. پس ازآن اقای دکتر جغتایی  مشاور توانبخشی وزارت بهداشت و درمان و اموزش پزشکی اعتبار اولیه برای تجهیز این مرکز را اختصاص دادند.در سال 1397 طراحی و خرید تجهیزات با مدیریت دکتر علی اصغر نورسته انجام گردید  ودر تاریخ 17شهریورماه 1398 در زمان ریاست دانشگاهی جناب اقای دکتر ارسلان سالاری و با حضور جناب اقای دکتر جغتایی مشاور محترم توانبخشی وزارتخانه و دکتر نورصالحی معاون محترم وقت درمان دانشگاه و جناب اقای دکتر ریماز ریاست مرکز اموزشی درمانی رازی؛ بخش فیزیوتراپی افتتاح گردید. براساس تصمیمات گرفته شده  پس از افتتاح مقرر گردید، با توسعه فیزیکی فضای این مرکز؛ اعتبار تجهیزاتی توسعه انواع خدمات توانبخشی نیز از جانب وزارتخانه تامین گردد.

  • لازم است یاداوری گردد که فقط چند ماه پس ازافتتاح این بخش در دی و بهمن ماه 1398 اپیدمی بیماری کووید 19 در شهر رشت شروع شد و سیل بیماران به مرکز آموزشی –درمانی رازی سرازیر گردید و فضای وحشت و ترس از بیماری کل جامعه و حتی کادردرمان را فراگرفت. در این برهه که هنوز بیماری وراهنماهای درمان شناخته نشده بود و ازان مهمتر نقش فیزیوتراپی برای این بیماری در هاله ای از ابهام بود؛ کادر درمانی بخش با شناخت به موقع بیماری و عوارض ان و اطلاعات علمی بین المللی و با کمک پزشکان مرکز با نگاهی حرفه ای بر حضور مستمر برای کمک به این بیماران تاکید نمودند. به جرات می توان ادعا نمود که این بخش از اولین هایی در کشور بود که بدرستی و با شجاعت برای کمک به این بیماران اقدام نمود.در این راستا اقدامات مرحومه فیزیوتراپیست مریم رشیدی نیا از یاد نخواهد رفت. فیزیوتراپی بصورت ذاتی در کاهش الام و رنج ودرد بیماران نقشی بی بدیل دارد. این نقش دریکی دیگر از عرصه های درمانی  "کاهش بی قراری ورنج های تنفسی " به خوبی نمایان شد.

  • اگرچه این رویداد جهانی  تولد ، رشد وبلوغی سخت برای این بخش "نورسته" رقم زد ، ولی شروع به کار بخش فیزیوتراپی همراه شد با ایفای نقشی قابل ستایش و به یادماندنی در عرصه جلوه های انسانی کادردرمان و سلامت این مرز وبوم . به امید اینکه خدمت صادقانه به مردمان خوب این شهر و دیار بتواند گوشه ای از سختی و رنج بیماری آنان را بکاهد.

آخرین بروز رسانی : 01 اردیبهشت 1401