• 1401/10/11 - 12:52
  • تعداد بازدید خبر : 65
  • زمان مطالعه: 2 دقیقه

پیوند عضو از افتخارات گیلان/ ثبت 33 مورد اهدای عضو در گیلان از ابتدای امسال تاکنون

به گفته سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان، این استان با داشتن پزشکانی متخصص و خبره در حوزه پیوند عضو، مفتخرانه درخشیده به‌گونه‌ای که گفته می شود در این استان از ابتدای امسال تاکنون، 33 مورد اهدای عضو به ثبت رسیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان (وبدا) ،  دکتر حیدرعلی بالو – سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان صبح امروز در نشستی که با حضور جمعی از معاونین و اعضای شورای پیوند در سالن اجلاس حوزه ریاست برگزار شد، اظهار کرد: پیوند اعضا به‌ویژه پیوند کبد و کلیه از افتخارات گیلان است.

به گفته وی، شمار بالای پیوند اعضا در گیلان موجب ارتقای رتبه‌بندی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور شده است.

آن‌طور که دکتر بالو – سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان عنوان کرده، راه‌اندازی پیوند مغز استخوان، جانشین پروری در پیوند، توسعه رادیولوژی و پاتولوژی در پیوند از چشم‌اندازهای پیوند در گیلان است که باید همه تلاش کنند تا به آن برسند.

به گفته وی، یکی از عمده چالش‌های نظام سلامت گیلان کمبود تخت‌های درمانی است که اگر همه همت کنند و تخت‌های درمانی به استان ازجمله مرکز استان افزوده شود، یقیناً به دنبال آن، امکانات و تجهیزات پیشرفته به استان اختصاص یافته و در قبال آن، خدمات گسترده‌تری به مردم استان ارائه می‌شود.

استمرار پیوند عضو در گیلان و توسعه آن به پیوند مغز استخوان در کنار بها دادن به واحد مولتی دیسیپلینری پزشکی بازساختی در مرکز آموزشی درمانی رازی رشت می‌تواند گیلان را در جایگاه مطلوب درمان در کشور به‌ویژه در پیوند اعضا قرار دهد.

گفتنی است؛ استان گیلان در پیوند اعضا از استان‌های پیشرو و پیشگام است. گیلان از سال 1377 با انجام پیوند کلیه از دهنده زنده،  پیوند عضو را شروع کرده است. از سال 1396 نیز پیوند کبد در مرکز  آموزشی و درمانی رازی رشت آغاز شد.

بنابر آمارهای موجود، دانشگاه علوم پزشکی گیلان بالغ بر 685مورد پیوند کلیه از دهندگان زنده و بیماران مرگ مغزی و همچنین 46مورد پیوند کبد را به  ثبت رسانده است.  با راه اندازی واحد فراهم آوری اعضای پیوندی  در سال 1394   تا کنون 240 مورد اهدای عضو را به انجام شده است.

از ابتدای امسال تاکنون 33مورد  اهدای در استان گیلان، توسط  متخصصان این حوزه در مرکز آموزشی درمانی رازی رشت انجام‌شده است.

پی نوشت؛ اهدای عضو، سالانه جان هزاران نفر را  نجات داده و یا زندگی آن‌ها را بهبود می‌بخشد. اهدای عضو علاوه بر افرادی که با مرگ مغزی مواجه می‌شوند از افراد زنده (مانند اهدای یکی از کلیه‌ها به بیمار نیازمند) نیز صورت می پذیرد.

اهدای عضو که عموماً بعد از مرگ مغزی بیماران با رضایت خانواده‌ها آغاز می‌شود، می‌تواند منتهی به‌سلامت یک یا چند نفر  شود . سالانه هزاران نفر در کشور ازجمله استان گیلان براثر حوادثی نظیر تروما دچار مرگ مغزی می‌شوند که اهدای اعضای بدن آن‌ها می‌تواند نجات‌بخش زندگی بسیاری از افراد باشد.

منبع

https://gums.ac.ir/Z3ry

  • گروه خبری : رویدادها
  • کد خبر : 97996
مدیر سایت : فرشته جنگجو
خبرنگار

مدیر سایت : فرشته جنگجو

تعداد نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

آخرین بروز رسانی : 1401/10/11 12:52